DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Netradiční metody
čas
 
 
 
   Proč netradiční coaching ?

Protože důvěra je jednou ze základních podmínek coachingu, proto narovinu a upřímně tvrdím, že nejsem zastáncem tradičního Coachingu ? Proč ? Na to je velice jednoduchá odpověď. Stačí když si najdete několik stránek o Coachingu v ČR a sami si udělejte svůj názor. Já osobně zastávám střízlivý názor na to co Coaching je a jak je úspěšný. A bohužel jsem našel na mnoha webech takové sliby, jako je například - získáte setrvačnou sílu (momentum) pro dosažení okamžitých výsledků , Coaching představuje způsob jak docílit trvalých změn… a tak dále a tak dále.

Upřímně řeknu každému, že žádná zázračný metoda neexistuje. A kdyby byl coaching zázračný a jeho metoda tak zázračná, tak by USA nebyly iniciátorem krize , jelikož právě v této zemi je Coaching velice populární. Bohužel v ČR je Coaching velice mladý obor a tak není divu, že je spousta propagátorů nadšených a slibují téměř nemožné, alespoň na svých webech. Kdo jsou tito propagátoři ? Opět jednoduchá odpověd – budto jsou to nějací psychologové, kteří se snaží vydělat peníze jak umí, nebo jiní psychologové co si myslí, že mají zázračnou metodu a tuto metodu považují za interní know how. Na toto téma jsem napsal několik článků na různé weby, co se týče úpadku psychologie.
Jedním z prostředků Coachingu je také důvěra ve schopnosti druhých. Tedy opět upřímně – věřme, že tito lidé dokážou zčásti to, co propagují na webech a budme pozitivní. Je ale přesto potřeba si dobře vybrat a popřemýšlet proč si vybrat Coachingma koho si vybereme.
Pravda je také to, že většina lidí nemá základní znalosti psychologie a většina konfliktů ve firmě se neřeší z hlediska psychologie. Toto je zlatý důl pro jakýkoli Coaching. Metoda nová, nicméně v ČR už zaběhnutá z dob minulých. Typickým příkladem byl MUDr Chochouloušek a velice vtipný Film s Ludkem Sobotou. J))))

Hm, vypadá to, že si pod sebou řežu vlastní větev ?
Vůbec ne, Právě naopak. Narovinu a otevřeně tvrdím, že není žádná zázračná metoda a ani Coaching není zázračná metoda. Ano může pro někoho být zázračný, ale záleží, o jakou metodu se jedná. Rozhodně to nebude žádná tradiční psychologie, která za posledních 50 let udělala minimální pokrok ve srovnání s genetikou a dalšími obory. Ale pokud je někdo alespoň trochu dobrý psycholog, tak Vás dokýře alespoň průměrně oblbnout – řečeno bez obalu.
Proč tedy nabízíme Coaching ?

Zabývám se coachingem,ale osobně to nenazývám Coaching. Toto je všeobecně zaběhnutý termín, ale bylo by nekorektní vymýšlet si nějaké nové termíny nebo názvy.
Zabývám se netradičním způsobem Coachingu, jak se dočtete na této stránce v sekci O autorovi a Autor sám o sobě. Jsem zastáncem východních filosofii, kterým se odmalička věnuji. To mají svou platnost a je až neuvěřitelné , že tyto fungovaly po tisíciletí a stále neztratili svou platnost. A myslíte, že se dají zavrhnout nějakou novou metodou nějaké zakrnělé psychologie ?
Východní filosofií a její poznatky – tím nemyslím jen různé metody a prostředky. Tím myslím poznatky, zkušenosti a praxi, kde jsem tyto poznatky využíval v různých oborech a činnostech, nejen při výuce Kung fu, ale při prostě výuce angličtiny, malby a kresby, HR praxe apod. Mohu jen poděkovat těmto filosofiím, že právě díky nim jsem dělal tolik věcí a stále dělám a učím. Nejen já,ale i mnozí moji žáci.

Cílem Coachingu tedy není nabízet nemožně, nebo dokonce zázraky.Cíl není jen jeden, je jich mnoho, podle toho , kdo si co zvolí. Cílem není trvalé splnění všech svých přání a snů. Cílem je především cesta k sobě, nejprve realistický pohled na dané situace, zhodnocení situace a stanovení motivace a plánu a zvolit vhodné prostředky pro daného klienta. Jsou klienti, kteří dosáhnou rychlých úspěchů díky svým schopnostem, protože každý z nás je trochu jiný. To se týká především Business Coaching. Postupně krok za krokem pak klient nachází své další cíle a další oblasti, co poté opravdu může vézt k jakémusi standardu dosahovat úspěchů, nikoliv však style – Zázraky na počkání.

Osobní coaching je podobně zaměřen,ale soustředí se na širší oblast interakcí a vztahů s okolím , k sobě sama apod. . zde není cílem aby osobní Coaching řešil nějaké minulé áivoty, na to jsou jiné disciplíny. Ale je možně se zaměřit na minulost s ohledem do vztahu k současnosti a budoucnosti. Osobní coaching neřeší osobní traumata a podobně, protože od toho jsou jiné disciplíny k tomu určené.

Netradiční formy Coachingu jsou především ve stylu jaký využíváme. Jedná se o širokou škálu metod a oblastí, jak z výtvarné oblasti, nebo herecké oblasti, nebo dokonce orientálních technik, relaxace, soustředění, či metod praktických cvičení apod.

Techniky a metody jsou naše interní Know how. Ano toto je běžná praxe a i my zastáváme toto stanovisko.

Netradiční přístup je další součást našeho Coachingu. Mám zato, že je hodně matoucí používat záměrně jakýchkoli odborných termínů a slovních frází z sektoru High Business abych působili fundovaně. Jasná a jednoduchá formulace je mnohem více než sto vět v odborném jazyce